Kapat
wordpress autoptimize ayarları

Autoptimize eklentisi, WordPress sitenizi hızlandırmaya yarayan oldukça basit bir eklentidir.

Eklenti ile Js ve Css dosyalarını küçültebilir, sıkıştırabilir ya da birleştirebilirsiniz. Önbelleğe (cache) alabilirsiniz.

İsterseniz Stil (css) dosyalarını sayfanın başında (head) toplayabilir veya komut dosyalarını sayfanın alt (footer) kısmında çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca HTML kodunun kendisini küçültür ve sayfanızı gerçekten hızlandırır.

Autoptimize Nasıl Yüklenir?

WordPress yönetim paneline giriş yapın.
Eklentiler > Yeni Eklenti > Autoptimize yazın > Ara
Yükle ve Etkinleştir.

HTML, JavaScript ve CSS Kodlarını Optimize edin.

Öncelikle , Eklentiler -> Yüklü Eklentiler‘e tıklayarak kurulu Autoptimize eklentisini bulun. Eklentiyi bulun ve ayarları tıklayın.

Ya da Ayarlar > Autoptimize menüsünden de eklentinin ayarlarına ulaşabilirsiniz.

HTML Kodunu optimize etme.

Web sitenizdeki tüm HTML kodlarını küçültmek için ilk olarak “HTML kodunu optimize et” kutusunu işaretleyin .
Bu, HTML kodları arasındaki tüm beyaz boşlukları kaldıracak ve bu da sonuç olarak web sitenizin dosya boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Javascript Kodlarını Optimize Et

Oluşabilecek hataların çoğu Javascript dosyalarından kaynaklandığından, bu en önemli kısımdır. Düzgün yapılandırmak için, “Javascript Kodunu Optimize Et (Optimize Javascript Code)” ve “Satır içi JS toplayın (Also aggregate inline JS)” seçeneğini işaretleyin.

Sitenizde Slider gibi bir öğeler varsa, sitedeki bazı öğeler bozuk görünebilir veya bir hataya neden olabilir. Bu Js dosyalarını “Exclude Scripts from Autoptimize yani “Komut Dosyalarını Otomatik Optimizasyondan Hariç Tut” kısmına ekleyin .

Yukarıdaki ekran görüntüsünde , hatanın çoğuna neden olan ana Jquery dosyasını (jquery.js) Autoptimize’den hariç tuttum.

Eğer sitenizde çok fazla bozulma ve hata ile karşılaşıyorsanız sadece ilk seçeneği “Javascript Kodunu Optimize Et” seçeneğini seçin.

CSS Kodunu Optimize Etme.

Bunun işe yaraması için “CSS Kodunu Optimize Et” ve “Ayrıca satır içi CSS toplamayı” da işaretlemeniz gerekir. Nadiren “Herhangi bir hatayla karşılaşırsanız” veya bazı öğeler olması gerektiği gibi görünmüyorsa, “CSS’yi Autoptimize’den hariç tut” alanına dosya adını ekleyerek CSS dosyalarını küçültme işleminden hariç tutun.

Bu, tüm CSS kodunuzu en aza indirerek dosya boyutunu azaltarak web sitenizi biraz daha pürüzsüz hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son