Kapat
sosyal medya araçları

Sosyal medyayı yönetmek eğer günde 15 dakikadan fazla sürer. İster bir ajans, ister marka için çalışın, ister kendi işiniz olsun her gün biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Sosyal medya araçları ile zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Internetten alışveriş yapan tüketicilerin %73’ünün sosyal medyayı etkin kullanan markalardan alışveriş yapma olasılığı daha yüksek.

En az bir kişinin tüm gün markanızı sosyal medyada temsil etmesi, kullanıcılara yanıt vermesi, etkileşim kurması gerekiyor.

Eğer sosyal medya yönetmek için bazı araçlar kullanmıyorsanız, rakipleri takip etmeye, araştırma yapmaya, reklamları kontrol etmeye gerçekten bir kişinin yetişmesi zor.

Bu yazıda sosyal medya araçlarının özelliklerini, ücretini ve kullanılabilirliğini araştırdım.

Önce ücretsiz deneme sürümüne kayıt olarak size en kolay gelen aracı bulabilirsiniz.

1. BuzzSumo

Sosyal medya’da paylaşmak için aklınıza fikir mi gelmiyor? BuzzSumo, yeni içerik konuları ve paylaşılacak makaleler için mükemmel bir fikir üreticisidir. Bir konu yazın ve önerilerini görün.

 • Makaleler
 • Infografikler
 • Videolar
 • Kampanyalar
 • Röportajlar
 • Ziyaretçi Gönderileri

Bu verileri dışarı aktarabilir ve her gün içerik hazırlarken ilham almak için alarm kurabilirsiniz.

Konuya göre önemli hesapları arayabilir ve doğrudan BuzzSumo’nun içinden takip etmeye başlayabilirsiniz. Birkaç önemli hesabı takip ettikten sonra, en sık hangi içerik ve konuları paylaştıklarını görebilirsiniz.

Fiyatlandırma: Kurumsal ve özel planlar için ayda 79 dolar, 139 dolar, 239 dolar veya 499 dolarlık paket seçenekleri bulunmaktadır.

2. MeetEdgar

MeetEdgar kullanımı çok eğlenceli. Yemek tarifleri, mizah veya sorular gibi konular seçebilir ve bu tür konuları istediğiniz günlerde yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz.

MeetEdgar, sosyal medya takviminize biraz daha eğlence katacaktır.

MeetEdgar’ın en iyi özelliklerinden biri, en sevdiğiniz konular eklendiğinde sizin için içerikleri planlar. İçeriğin asla tükenmemesini sağlar. Bu yüzden sürekli olarak yeni konular bulmak veya seçmek zorunda değilsiniz. Edgar bunu senin için yapıyor.

Fiyatlandırma: Ücretsiz 2 haftalık deneme sonrasında ayda 49 dolar

3. Post Planner

Belirli bir konu veya kişi çevresinde ne tür içerik paylaşıldığını görmek için aşağıdakilere göre arama yapın:

 • Konu.
 • Trend.
 • Anahtar Kelime.
 • Etiket (Hastag).
 • Facebook.
 • Twitter.

Endüstrilere ve ilgi alanlarına göre önerilen yayınlarında arama yapın ve yeni içerik fikirlerini keşfedin.

Araç aynı zamanda her bir içeriğe bir etkileşim oranı verir. Post Planner’ın özel algoritmalarına dayanan bu sıralama, bir gönderinin paylaşılmaya değer olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Post Planner geçmiş paylaşımların performansını inceleyerek bu tür derecelendirmeleri belirleyebilir ve kitlenize özgü gelecekteki etkileşimleri tahmin edebilir.

Ayrıca Post Planner ile paylaşımlarınızı zamanlamak için takvim oluşturabilirsiniz.

Fiyatlandırma:  Profillere bağlı olarak aylık 3$, 9$, 19$ veya 49$

4. Foursixty

E-ticaret işletmeleri ve Instagram kullanıcıları Foursixty’yi sevecek. Bu araç, satışları artırmak ve markalarını izlemek için, Instagram’dan oluşturulan kullanıcı içeriklerini web sitesinde paylaşmak isteyen işletmeler için tasarlanmış bir araçtır.

Fiyatlandırma:  Aylık 50$, 100$ veya 300$

5. SEMrush

SEO konusunda öne çıkan SEMrush, sosyal medya ve hemen hemen her dijital pazarlama platformu için farklı özelliklere sahip.

 • Social Media Poster:  Bu yeni araç, yayınları oluşturmanızı ve planlamanızı, Facebook ve Twitter’da sosyal medya performansınızı analiz etmenizi sağlar.
 • Social Media Tracker:  Analize mi ihtiyacınız var? Sosyal medya kanallarında rakiplerinizi takip etmek ve analiz etmek için buraya Tracker’a gidin. Bu, “Social Media Poster” gibi yeni bir araç değil, ancak rakiplerinizin sosyal medyada ne yaptığına dair bazı istatistikler verecektir.

Fiyatlandırma Katmanları: aylık 99 $, 199 $ veya 399 $. Yıllık planlar için indirimli fiyatlar mevcuttur.

6. Sprout Social

Sprout Social, en iyi sosyal medya yönetim araçlarından biridir. Hyatt ve VICE gibi 19.000’den fazla şirket Sprout’a aşağıdakiler için güvenmektedir:

 • Sosyal medya planlaması.
 • Etkileşim raporları.
 • Analitik.
 • Marka izleme (Monitoring)

İster birkaç sosyal medya platformuna odaklanan küçük bir işletme, ister birden fazla markayı yöneten bir ajans veya hepsine ihtiyaç duyan bir kurumsal şirket olun, Sprout Social zamandan tasarruf etmenize ve günlük sosyal medya taktiklerinizi gerçekleştirmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Fiyatlandırma: 30 günlük ücretsiz deneme sürümü, daha sonra aylık 99$, 149$ veya 249$ 

7. Hootsuite

Hootsuite, 35 farklı sosyal ağ için hesaplarınızı bağlamanızı, izlemenizi ve planlamanızı sağlar. Ayrıca Sprout Social’ın sosyal medya yönetimi için en büyük rakibi.

Fiyatlandırma: Aylık en fazla 3 profil ücretsiz veya 19$, 99$ veya 499$ paketler mevcut. Kurumsal yönetime ihtiyacınız varsa, Hootsuite’nin özel çözümlerine erişim vermek için bir demo talep etmeniz gerekir.

8. SOCi

SOCi, sosyal medya için bir başka planlama aracıdır, ancak Hootsuite ve Sprout Social planlarından biraz farklı bir şey sunarlar. Post Planner ve Sprout Social’ın bir bebeği olsaydı, ona SOCi adını vermişlerdi.

İçerik fikirlerine ve zamanlamaya ek olarak, sosyal olarak inceleme ve itibar yönetimi, raporlama ve daha fazlasını da sağlarlar.

Fiyatlandırma: Ne yazık ki, SOCi standat fiyatlandırma sunmuyor. Bir demo planlamanız ve özel bir fiyat teklif almak için ihtiyaçlarınızı tam olarak anlatmanız gerekiyor.

9. Social Bakers

Bu, her sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken bir araçtır. Hangi planlama aracını kullanırsanız kullanın, SocialBakers ile hesabınız hakkında bilmeniz gereken her şeye erişmek için her gün oturum açmak isteyeceğiniz bir araçtır. Dünya devi birçok şirketin Social Bakers kullandığını hatırlatmakta fayda var.

Social Bakers ile Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube ve LinkedIn için gerçek zamanlı bilgiler elde edersiniz. Etkileşimi izleyebilir, raporları paylaşabilir ve reklam sonuçlarını tek bir platformda görebilirsiniz.

Bu, her sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken bir araçtır. Hangi planlama aracını kullanırsanız kullanın, bu, sosyal profilleriniz hakkında bilmeniz gereken her şeye erişmek için günlük olarak oturum açmak isteyeceğiniz bir araçtır.

Ancak bu sosyal medya aracı, analiz haricinde daha fazlasını yapar. Tek seferde en fazla 10 sosyal medya profilinin veya işletmenin performansını karşılaştırmak için raporlar oluşturabilirsiniz; Bu sayede rakiplerinizi de takip edebilirsiniz.

Fiyatlandırma: Profil başına 20$, ancak araçla çok fazla esneklik istiyorsanız, ek seçenekleri ve fiyatlandırmayı ortaya çıkarmak için bir demo talep etmeniz gerekir.

10. TweetReach

Twitter hesabınızın ne durumda olduğunu bilmek istiyor musunuz?

Twitter için performans ve etkileşim açısından bilmeniz gereken her şeyi size sunarlar. Yakın zamanda Union Metrics ile genişlediler ve şimdi Instagram ve Facebook için de analiz sağlıyorlar.

TweetReach ile şunları yapabilirsiniz:

 • Herhangi bir konuyu veya profili, hatta rakiplerinizi bile takip edebilirsiniz.
 • Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarınızı izleyebilirsiniz.
 • Gündemdeki popüler konuların etkileşim oranlarındaki eğilimleri izleyin.
 • Verilerinizi CSV veya PDF raporlarına aktarın.
 • Twitter veya Instagram’daki istediğiniz bir hashtag için etkileşimi tespit edin.
 • İçeriğinizi yeni kitlelerin önüne alan hashtag’leri keşfedin.
 • Herhangi bir toplulukta etkileyicileri (influencers) bulun.

Fiyatlandırma: 99 $, 199 $ ve 399 $

11. Tailwind App

Pinterest için sosyal medya araçları söz konusu olduğunda, gerçekten çok fazla seçenek yok. Ama Tailwind var.

Tailwind, görüntü tabanlı iki sosyal medya ağı olan Pinterest ve Instagram için veri sağlar.

Bu sosyal medya ölçüm aracının Pinterest ve Instagram hesaplarınız için doğru olup olmadığını görmek için ücretsiz bir deneme başlatabilirsiniz.

Fiyatlandırma: Fiyatlandırma ayda 9,99 dolardan başlayıp aylık 799 dolara kadar gidiyor. 

12. Bit.ly

Bit.ly, uzun kodlanmış URL’leri düzgün, oldukça küçük URL’lere dönüştürerek URL’leri kısaltmanıza, özelleştirmenize ve izlemenize olanak tanır.

Kısalttığınız URL’lerin takip etmeniz için muhteşem bir araç.

Fiyatlandırma: Ücretsiz

13. Buffer

Buffer, sosyal medyanın en ünlü araçlarından biridir. Tek bir tıklama ile Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest’te içerik paylaşabilir ve paylaşım planlayabilirsiniz.

Özel grafikler oluşturmak için Pablo Image Creator’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca yayınlarınızın etkileşimi ve erişimiyle ilgili analizleri inceleyebilirsiniz.

Kayıtlı bir sivil toplum kuruluşunuz varsa veya bu kuruluşta çalışıyorsanız, Arabelleğe bakmanız gerekir. Kayıtlı tüm kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yüzde 50 indirim sunuyorlar. (Türkiye için bu indirimi denemedim)

Fiyatlandırma: Ücretsiz, aylık 10$ ve 99$ seçenekler mevcut.

14. TweetDeck

Birden fazla Twitter hesabı mı yönetiyorsunuz? Bu sizin için mükemmel bir Twitter aracı!

Tweetleri, etkinlikleri ve etiketleri (hashtag) izleyerek, markanızı takip etmeye ve popüler tweetlerden haberdar olmanızı sağlar.

Tek bir pencereden birden fazla twitter hesabını yönetebilir, tweetleyebilir, izleyebilirsiniz.

Fiyatlandırma: TweetDeck, Twitter’ın kendi resmi uygulamasıdır. Ücretsizdir.

15. Crowdfire

Crowdfire ile sosyal medya hesaplarınızı takip edebilir, gönderilerinizi zamanlayabilir ve paylaşım takvimi oluşturabilirsiniz.

Diğer platformlardan farklı olarak Crowdfire, sosyal medya stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak önerilerde bulunur. Nasıl mı?

 • Crowdfire sosyal ağlarınıza bağlanır ve markanızı tanımaya başlar.
 • Ardından, Crowdfire sizi her gün hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş birkaç hızlı testten geçirir.
 • Son olarak, kitlenizin seveceği bir içerik oluşturmaya ve bulmaya başlar ve onay verdiğinizde sizin için paylaşır.

Fiyatlandırma: Ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son