Kapat

Blogunuzun arama motorlarında iyi sıralamalar elde etmek için mükemmel bir link yapısını nasıl kolayca ayarlayabileceğinizi bu klavuzda anlatacağım.

Blogunuzu yönetirken SEO ile başarıya ulaşmak istiyorsanız bazı temel konuları bilmelisiniz. Genelde bunların ilk başında link yapısını ayarlamak gelir.

SEO Dostu URL Nedir?

SEO dostu URL, makaleyi açıklayan anahtar kelimelere sahiptir. Bu sayede hem arama motorları hem de insanlar tarafından rahatça okunabilir.

Geçmişte web sitelerin adreslerinde karışık okunması zor sayı ve harfler bulunuyordu. Link yapısını evin adresine benzetebiliriz. Eğer url temiz olursa insanların ve arama motorlarının sayfayı anlamlandırması daha kolay olur.

SEO dostu, temiz link yapısı: https://www.yusufsarikaya.net/sosyal-medya-araclari/

İnsanların hangi sayfaya gideceğini anlayamadığı gibi, arama motorları da sayfa içeriğini anlamakta oldukça güçlük çekiyordu.

Seo dostu olmayan url: https://www.yusufsarikaya.net/?p=654654654

Kalıcı Bağlantı Yapısı Nasıl Kurulur?

Sitenizin kurulumunu yaptıktan sonra link yapısını seo uyumlu yapmalısınız. Sonrasında içeriklerinizi oluşturmalısınız. Sonrasında fazla değişiklik yapmamalısınız. Aslında kalıcı bağlantı denilmesinin bir de budur.

WordPress admin panelinden kalıcı bağlantı yapısını ayarlamak için bir panel bulunuyor.

Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar menüsünden bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

tavsiye edilen ayarlar

bu ayarlara göre, domainden sonra içeriğin linki gelir. Bunun amacı google arama motoru domainden sonra ilk olarak gelen kelimelere bakar. SEO dostu bir link yapısı istiyorsanız link yapısını en kısa şekilde seçin.

İkinci tavsiye edeceğim link yapısı ise kategori/konu-adı şeklinde olanıdır. Bu şekilde sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar sayfa içeriğini, konuyu daha iyi anlayabilir.

Bunun için özel yapı kısmına /%category%/%postname%/ yazmalısınız.

Değişiklikleri Kaydet butonuna tıkladığınızda, ayarlarınız .htaccess dosyasına kaydedilerek otomatik olarak link yapısının değiştiğini göreceksiniz.

Not: Google’da sayfalarınız taranmaya başladıktan ve anahtar kelimeleriniz üst sıralara çıktıktan sonra link yapısını değiştirmemenizi tavsiye ederim. Bunu yapmak yaptığınızda sayfalarınız 404 hatası verebilir ve sıralamalarınızı da kaybedebilirsiniz.

Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirirseniz, sayfalarınızı 301 yönlendirme yapmayı unutmayın. Ancak, düz URL’ler kullanıyorsanız, sitenizin yaşı ne olursa olsun, daha iyi SEO için URL yapısını değiştirebilirsiniz.

Peki hepsi bu kadar mı? Hayır! Bu daha başlangıç asıl iskeleti kurduk fakat bundan sonra her yazdığınız yazının linkini gözden geçirmelisiniz.

Artık blogunuzun veya sitenizin kalıcı bağlantısını endişelenmeden değiştirmeye hazırsınız. Umarım bu rehber size en iyi şekilde yardımcı olmuştur. Sorunuz mu var? Aşağıdaki yorum bölümünde soru sormaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

Son